Biografia

Moja biografia historia

Rafał Brzozowski

Polski muzyk, wokalista, prezenter, osobowość telewizyjna. Jego przeboje “Tak blisko”, “Nie mam nic” i „The Ride” z którym wystąpił w konkursie Eurowizji w 2021, na stałe wpisały się w krajobraz krajowej muzyki rozrywkowej. Utwory Rafała od lat zna i śpiewa cała Polska, która bawi się także na jego licznych koncertach, podczas których energetyczny artysta daje się poznać jako performer porywający tłumy. Świetnie radzi sobie także w roli prezentera i od kilku lat prowadzi najpopularniejszy show TVP „Jaka to melodia?” oraz „The Voice Senior”. Jest też muzyczną gwiazdą koncertów takich jak: „Letnia Trasa Dwójki”, „Solidarni z Ukrainą”, „Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu”. Rafał, poza muzyką,  ma liczne pasje i zainteresowania. Posiada licencję pilota, wędkuje, uprawia kitesurfing stale zwiedza świat. Mało kto wie, że Rafał chętnie wspiera charytatywnie różne inicjatywy pro-społeczne. Ponad wszystko ceni sobie wartości rodzinne.

Rafał urodził się 8 czerwca 1981 roku w Warszawie. Już od dzieciństwa przejawiał zainteresowanie muzyką – jako młody chłopak uczył się grać na pianinie. Finalnie ukończył jednak Akademię Wychowania Fizycznego i został brązowym medalistą Mistrzostw Polski w zapasach. Choć nie porzucił zamiłowania do sportu, miłość do muzyki powróciła i wzięła górę.  W roku 2002 wziął udział w programie “Szansa na sukces”, w którym zdobył wyróżnienie za wykonanie utworu z repertuaru grupy Szwagierkolaska. Niedługo po tym poznał Edmunda Stasiaka – byłego gitarzystę legendarnej grupy Lady Pank – dzięki któremu trafił do Emigrantów. Jako wokalista tego składu nagrał wówczas album “…i inne utwory”. To zapoczątkowało jego przygodę z muzyką “na poważnie”. Niebawem do współpracy z grupą De Mono zaprosił go Marek Kościkiewicz. Dzięki temu etapowi w karierze Rafał miał szansę zagrać niezliczoną ilość koncertów w kraju i zagranicą.

W 2011 roku Rafał postawił na ponowne otwarcie. Jako półfinalista programu “The Voice of Poland” wydał dwa single – “Nie mam nic” oraz “Na dobre masz zawsze mnie”. Drugi z nich został włączony do serialu “Na dobre i na złe” w Telewizji Polskiej jako utwór zamykający. Wkrótce miał nastąpić prawdziwy przełom w karierze: w 2012 roku światło dzienne ujrzał kolejny singiel artysty, “Tak blisko”, za który Brzozowski odebrał nagrodę podczas gali Eska Music Awards. Piosenka ta dotarła do drugiego miejsca AirPlay Chart – utworów najczęściej granych we wszystkich stacjach radiowych w Polsce. W tym samym roku ukazał się debiutancki krążek solowy Rafała, zatytułowany również “Tak blisko”, który zyskał status platynowej płyty.

Kolejne miesiące były dla Rafała przypieczętowaniem dotychczasowego sukcesu. Latem 2013 roku wystąpił na koncercie Lata Zet i Dwójki, gdzie odebrał nagrodę za najlepszy występ festiwalu, a także zdobył Super Jedynkę w kategorii Super Artysta na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od marca 2014 roku można było go oglądać w programie “Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” w Telewizji Polsat, gdzie w parze z Izabelą Janachowską zajął siódme miejsce. W tym samym roku zaśpiewał polską wersję hymnu FIFA i Coca Coli na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Brazylii. Nie zrezygnował także ze swojej miłości do sportu i wysiłku fizycznego – wciąż udziela się charytatywnie w licznych biegach promujących zdrowy tryb życia, a także edukację w sporcie.

W kwietniu 2014 roku, w przeddzień kanonizacji Jana Pawła II, Rafał – u boku sław polskiej estrady, między innymi Edyty Geppert, Haliny Frąckowiak, Ryszarda Rynkowskiego i Natalii Kukulskiej – wystąpił na koncercie “Kolory miłosierdzia”, uroczystości upamiętniającej Papieża Polaka. We wrześniu natomiast miała miejsce premiera jego kolejnego albumu, zatytułowanego “Mój czas”. Kolejne single pochodzące z tej płyty – “Linia czasu” oraz “Magiczne słowa”, będący coverem legendarnego utworu grupy Ziyo (wykonanie to przyczyniło się do sukcesu programu telewizyjnego “Rolnik szuka żony”) – przypieczętowały triumf artysty, który rok po roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie na Cyfrową Piosenkę Roku. Album w krótkim czasie pokrył się także złotem. Na przełomie października i listopada stanął w szranki w show TVP2 zatytułowanym “SuperSTARcie”, mającym na celu wyłonienie najbardziej wszechstronnego Super Artysty – Rafał zajął wówczas drugie miejsce. Jeszcze tego samego roku wydał też kolejny krążek – zawierający kolędy, pastorałki i utwory bożonarodzeniowe – “Na święta”. Nagrał także utwór “Z kopyta kulig rwie” w ramach akcji Siemacha Po Kolędzie, jak również “Pójdźmy wszyscy do stajenki” – we współudziale między innymi z Margaret, Sarsy i Kasi Popowskiej.

Następny rok rozpoczął się dla artysty wręcz fenomenalnie: Rafał zaśpiewał w duecie z Katie Meluą podczas Night of the Proms w Atlas Arenie w Łodzi. W czerwcu ponownie sięgnął po statuetkę Super Jedynki w Opolu, kolejny raz w kategorii Super Artysta. W listopadzie ukazała się płyta “Borysewicz & Brzozowski”, nagrana w duecie ze współzałożycielem i liderem formacji Lady Pank, Janem Borysewiczem.

W listopadzie 2016 roku miała miejsce premiera kolejnego albumu Rafała – “Moje serce to jest muzyk, czyli polskie standardy” – będącego zbiorem interpretacji polskich klasycznych kompozycji w nowych aranżacjach, pod batutą Krzysztofa Herdzina. Na płycie zaśpiewali w duetach z Rafałem zaproszeni przez niego znakomici artyści: Zbigniew Wodecki, Wojciech Gąssowski, Irena Santor, Matt Dusk, Natalia Szroeder i Barbara Kurdej-Szatan.

W lutym 2017 roku Rafał z piosenką “Sky Over Europe” zakwalifikował się do polskich eliminacji 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. W krajowym finale zajął on drugą pozycję. Kilka miesięcy później poprowadził swoją drużynę Tytanów do finału programu “Mali Giganci” w TVN, gdzie ostatecznie zajął drugie miejsce. W tym samym roku poprowadził finał eliminacji do 15. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Natomiast 31 grudnia 2017 roku Rafał sprawdził się jako konferansjer Sylwestra Marzeń TVP 2 w Zakopanem – imprezę prowadził między innymi u boku Tomasza Kammela.

W latach 2017 – 2019 muzyk był prowadzącym reaktywowanego po latach programu “Koło fortuny” w Telewizji Polskiej. Show cieszył się niesłabnącą popularnością – zmagania uczestników oglądały średnio dwa miliony widzów, czyniąc program hitem ramówki.
Popularność programu i nowego prowadzącego sprawiła, że Rafał otrzymał kolejną propozycję – prowadzenia teleturnieju muzycznego „Jaka to melodia?”, kultowego programu w Telewizji Polskiej. Pierwszy odcinek poprowadził w 2019 roku i od tego czasu rośnie oglądalność tego muzycznego teleturnieju, w którym Rafał nie tylko zagrzewa do walki uczestników popularnego show, ale również wykonuje część utworów, wykorzystując swój potencjał wokalny.

W 2020 roku muzyk został nominowany do Telekamer Teletygodnia w kategorii „Osobowość telewizyjna”. Statuetkę tę zdobył, trafiając do grona najpopularniejszych polskich artystów i prowadzących telewizyjne programy. W 2021 również znalazł się w gronie nominowanych.

W 2020 roku ukazał się nowy singiel Rafała, zatytułowany „Gentleman”. Utwór swoją premierę miał na opolskim festiwalu i był zapowiedzią kolejnych muzycznych działań wykonawcy.

Rok 2020 przyniósł też Rafałowi kolejną telewizyjną propozycję. Został bowiem współprowadzącym popularnego programu „The Voice Senior”, który promuje talenty wokalne i do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością.

W trudnym, bo naznaczonym pandemią roku 2021 wziął udział w konkursie Eurowizja, który odbył się w holenderskim – Rotterdamie. Zaśpiewał piosenkę „The Ride” a wcześniej wystąpił w klipie do tego utworu w reżyserii Mikołaja Dobrowolskiego. Zdjęcia kręcono w kultowym, warszawskim „Muzeum Neonów”. Utrzymana w klimacie „new romantic” „The Ride” weszła na stałe do repertuaru koncertowego Rafała, zaśpiewał ja także podczas polskich preselekcji do Eurowizji 2022, które wygrał Krystian Ochman.

Rafał nie przestaje koncertować w kraju i zagranicą, spełniać się jako wokalista i multiinstrumentalista, będąc jednocześnie kompozytorem swoich piosenek. Teledyski na jego oficjalnym kanale w serwisie YouTube zanotowały już blisko 100 milionów wyświetleń.
Jesienią 2022 Rafał Brzozowski powrócił z nowym albumem z autorskimi piosenkami. „Zielone I Love You” to dla wokalisty zamknięcie pewnego rozdziału, w aspekcie zarówno prywatnym, jak i artystycznym, a zarazem optymistyczne otwarcie nowego etapu życia i kariery. Album wypełnia muzyka, która sercu Rafała jest najbliższa – nawiązująca do swingu, jazzu i klasycznego orkiestrowego popu, z życiowymi, mądrymi tekstami. „Zielone I Love You” powstało we współpracy z Tomaszem Szczepanikiem z zespołu Pectus, który napisał muzykę do wszystkich piosenek, oraz autorem tekstów Maciejem Jadowskim.